Dünyanın en büyük ana damızlık ve damızlık civciv üreticilerinden olan Aviagen, dünya çapında 130 ülkede piliç eti sektöründe faaliyet gösteren firmalara damızlık civciv tedarik etmektedir. Aviagen’in ürettiği ırklar, sektörün iyi bildiği ve kaliteli ırklar olup, her birinin kanıtlanmış başarılı bir geçmişi bulunmaktadır.

Aviagen’de damızlık üretimi başarılı ve son derece iyi yapılandırılmış genetik seleksiyon programı çerçevesinde, sevk-idare ve refah standardı açısından yüksek kalitede gerçekleştirilmektedir. Ürün geliştirme süreçleri, dengeli ve sürdürülebilir damızlık hedeflerine ulaşmaya dayanmakta ve bu amaçla tavuk popülasyonları verimlilik, doğurganlık, sağlık, refah ve çevre ile eş zamanlı olarak geliştirilmektedir. Üretimlerin hiçbir aşamasında ya da damızlık döngüsü içinde profilaktik antibiyotik kullanımı ve büyümeyi destekleyici hormon kullanımı kesinlikle bulunmamaktadır.

Türkiye’de de piliç eti sektöründe, damızlıkların büyük bir kısmı BESD-BİR (Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği) dernek üyesi olan Aviagen’den temin edilmekte ve damızlık olarak dünyanın bir numaralı broyler damızlık ırkı olan Ross kullanılmaktadır. Aviagen Grubu tarafından sunulan hiçbir ürün, Türk üreticilerin de sıklıkla tercih ettiği Ross da dâhil olmak üzere, gen transfer teknolojilerine bağlı olarak üretilmemektedir.

Aviagen ırklarındaki gelişimler adım adım gerçekleşmekte olup, her geçen yıl tavukların verimliliği, canlı ağırlığı ve destek sistemleri daha iyi seviyelere gelmektedir. Kademeli olarak her geçen yıl daha iyi gelişim gösteren tavukların farklı boyutlara gelmesinin sebebi, doğal yollarla damızlık olarak seçilen en iyi tavukların seçilerek tavuk popülasyonun doğal yollarla değişmesinden kaynaklanmaktadır.

Geçtiğimiz Eylül ayında Poultry Science isimli dergide yayımlanan inceleme de, günümüzde tavukların büyüklüklerinin farklı olmasının tamamıyla doğal yollarla seçilen ve kademeli olarak değişen popülasyon ile ilgili olduğunu ortaya koyuyor. İnceleme kapsamında, 1957, 1978 ve 2005 yıllarında oldukça yaygın olan 3 farklı civciv türü tamamen aynı koşullarda yetiştiriliyor, büyüme sürecinde hiçbir şekilde hormon kullanılmıyor. İncelemenin sonunda, sadece ırkları farklı olan bu tavuklardan 2005 yılında yaygın olanın, 1957 yılında yaygın olan tavuk türünden dört kat daha fazla büyüdüğü gözlemleniyor.

Tavukların yetiştirilme sürecinin tavukların boyutuyla hiçbir ilgisi olmadığını ortaya koyan araştırmanın kaynağına ve Aviagen’in konuyla ilgili çalışmasına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://ps.oxfordjournals.org/content/early/2014/09/26/ps.2014-04291.abstract 

http://https://www.aviagen.com/assets/Sustainability/Decades-of-Welfare-Selection-at-Aviagen13SC.pdf